Twój pierwszy wyjazd do pracy w Holandii – co musisz wiedzieć?

Nasza firma zagwarantuje Ci oferty pracy, które dadzą Ci pewność Twojej decyzji. Pomagamy w znalezieniu oferty, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Nie musisz się bać, że to twoja pierwsza praca za granicą, ponieważ Nasza firma większość formalności załatwi za Ciebie.

Zdecydowałeś się na pracę za granicą? Pamiętaj o tym, aby mieć ważny dokument potwierdzający tożsamość

Sprawdź datę, w dowodzie osobistym lub paszporcie i upewnij się, że ten czas wystarczy, aby bezpiecznie wrócić. Jeśli ważność dokumentu kończy się lub zgubiłeś dokument wyrób nowy. Dowód otrzymasz maksymalnie 30 dni po złożeniu wniosku, usługa jest bezpłatna, ważne jest tylko aktualne, poprawnie wykonane zdjęcie do dowodu osobistego. Szukasz pewnego i bezpiecznego zatrudnienia? Sprawdź ofertę Holland Contracting.

Jeśli chodzi o wyrobienie paszportu, możesz ubiegać się o paszport tymczasowy, którego wydanie zajmuje krócej niż tradycyjnych dokumentów, bo tylko do 14 dni, ale taki dokument ma tylko 12 miesięcy ważności. Ubezpieczenie zdrowotne to kolejna ważna sprawa. Istnieje coś takiego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, daje ona nam możliwość na takie same warunki ubezpieczenia w ponad 27 krajach jak osoby zamieszkujące na stałe w danych krajach, jest to przydatne podczas podróży, ale i w trakcie pobytu w Holandii lub urlopie. Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 4 miesiące, ważne jest zgłoszenie tego w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji.

Różnice w zarobkach, zależne od wieku.

Musisz wiedzieć, że w Holandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”. Oznacza to, że zarobek zależy od wieku danego pracownika. Dwie osoby będące na tym samym stanowisku, mogą mieć inne stawki godzinowe, jeśli są w różnym wieku. Młodszy pracownik zarobi mniej, ponieważ osoby poniżej 22 roku życia zarobią mniej, jednak prace w Holandii można podjąć już od 15. roku życia. 

Wynagrodzenie rośnie proporcjonalnie do wieku, ale nadal opłaca się zarabiać w euro, ponieważ życie w Holandii jest dość tanie. Przykładowo stawka minimalna osoby, która ukończyła 22. rok życia to 9,11 euro. Dwudziestojednolatek zarobi 7,74 euro, a dwudziestolatek – 6,38 euro, dziewiętnastolatek 5,01 euro, następne stawki maleją o około 70 eurocentów. W niektórych firmach starają się płacić za zlecenie, nie w stawce godzinowej, tak aby było mniej poszkodowanych osób.

Znajomość języka – czy to konieczność?

Chyba w każdym kraju przychylniej patrzy się na osoby znające język, w którym pracują, więc oczekuje się, że będą znali Holenderski, chociaż na poziomie podstawowym. Jednak jest wiele ofert pracy, w której język nie jest wcale wymagany. Jeśli jednak masz aspirację do nauki Niderlandzkiego w niektórych gminach, kurs jest częściowo refundowany. Warto udać się po raz pierwszy właśnie do takiej gminy i dać sobie szansę na rozwój.