Czy opiekunka osoby starszej pracująca w Niemczech otrzymuje własne lokum?
Opieka nad seniorami za granicą to popularna opcja zatrudnienia dla osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem zawodowym. Na wyjazd do Niemiec decydują się zarówno osoby, które traktują to jako pracę na dłużej oraz takie, które chcą jedynie dorobić do swej stałej pensji. Osoby myślące o pierwszym wyjeździe często mają sporo pytań na temat warunków pracy – duża część z nich dotyczy zakwaterowania na czas zatrudnienia.
Gdzie mieszkają opiekunki seniorów?
Opieka nad osobami starszymi, szczególnie tymi cierpiącymi na poważne dolegliwości, które w dużym stopniu ograniczają ich możliwości ruchu czy samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności, wymaga praktycznie stałej obecności opiekuna. W związku z tym opiekunki prawie zawsze mieszkają ze swoimi podopiecznymi. To rozwiązanie jest dużo lepsze, niż zakwaterowanie ich na czas kilku tygodni czy nawet miesięcy w hotelu, czy innymi obiekcie noclegowym. Po pierwsze jest znacznie tańsze, po drugie eliminuje potrzebę dojazdów opiekuna, po trzecie – daje opiekunowi możliwość reagowania na potrzeby osoby starszej czy zagrożenia dla jej zdrowia o praktycznie każdej porze dnia i nocy.
Warunki zakwaterowania opiekunek
Powszechnie stosowaną przez zleceniodawców praktyką jest przeznaczanie dla opiekunek osobnego pokoju w mieszkaniu lub domu osoby starszej. Praktycznie nie zdarza się, by opiekunka musiała spać w jednym pomieszczeniu ze swoim podopiecznym lub którymś z pomieszczeń wspólnych, np. salonie – zawsze ma do dyspozycji własny kąt, w którym może spokojnie odpocząć i spędzać wolny czas. Warunki mieszkaniowe na każdym zleceniu różnią się co do szczegółów. W przypadku niektórych ofert opiekunka ma do dyspozycji pokój wyposażony w oddzielną łazienkę, dość rozpowszechnionym standardem jest również nielimitowany dostęp do internetu oraz inne udogodnienia. Niemniej nie brakuje ofert, w których lokum dla opiekunki jest raczej minimalistyczne. Dlatego biorąc pracą przed pośrednika, takiego jak agencja Prestige24h zawsze warto wcześniej upewnić się, jakie warunki panują na szteli.
Koszty zamieszkania na czas pracy
Dużym plusem pracy w opiece w Niemczech jest to, że opiekunki nie ponoszą praktycznie żadnych kosztów utrzymania na czas pobytu w domostwie swojego podopiecznego. Opłaty za media – a więc wodę, energię elektryczną czy gaz – a także dostęp do internetu czy telewizji (o ile występują w ofercie) ponosi w całości zleceniodawca. Pokrywa on również koszty wyżywienia opiekunki – w praktyce wygląda to tak, że zleceniodawca przekazuje pracownicy jakąś kwotę pieniędzy, z których ona sama robi zakupy dla siebie i podopiecznego.
Najnowsze komentarze