Czym się różni Body Leasing od Outsourcingu w IT?

Osoby związane z branżą IT są jedną z najbardziej rozchwytywanych (i najdroższych) grup zawodowych. Projekty informatyczne są niezbędne do przeprowadzenia transformacji cyfrowej w organizacji lub usprawnienia działania firmy niezależnie od branży. Pracodawcy dążą do optymalizacji kosztów, oferując specjalistom z branży IT niestandardowe formy zatrudnienia. Do najpopularniejszych rozwiązań należą Body Leasing i Outsourcing IT. Czym się różnią? Sprawdź, jakie są wady i zalety jednego i drugiego.

Na czym polega Outsourcing IT?

Outsourcing, czyli powierzenie części zadań firmowych podmiotom zewnętrznym, to rozwiązanie doskonale znane polskim przedsiębiorcom. Coraz częściej dotyczy nie tylko usług księgowych czy HR, ale także informatycznych. Realizacja projektów IT przez partnera zewnętrznego pozwala na optymalizację kosztów. W tym układzie pracodawca jest zwolniony z konieczności opłacania składek zdrowotnych i emerytalnych pracowników. Nie musi także przygotowywać stanowisk, dbać o szkolenia i motywację zespołu (obowiązki te leżą po stronie firmy wynajmującej pracowników).

W ramach outsourcingu IT pracodawca może zlecić takie działania jak: audyt informatyczny, zarządzanie siecią komputerową, tworzenie stron i aplikacji, a także usuwania awarii czy odzyskiwanie danych. Zakres usług zawsze jest ustalany indywidualnie. Uwzględnia potrzeby oraz możliwości finansowe klienta. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? W wielu przypadkach po stronie firmy zewnętrznej leży nie tylko dostarczenie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, ale także zarządzanie projektem. Oznacza to, że pracodawca ma mniejszą kontrolę nad przebiegiem całego procesu.

Czym jest Body Leasing?

Body Leasing to jedna z form outsourcingu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego outsourcingu firma decydująca się na wynajem pracowników jest zwolniona z obowiązków kadrowo-płacowych. Nie ponosi także kosztów związanych z onboardingiem czy outplacementem. Klient, zgłaszając się do agencji pośredniczącej w wynajmie pracowników IT, nie musi także angażować się w procesy rekrutacyjne. Pracodawca, decydując się na Body Leasing, może wynająć pracownika na określony czas lub do konkretnego projektu. Korzystając z pomocy firmy zewnętrznej, może szybko dotrzeć do specjalistów, którzy posiadają wymagane umiejętności i doświadczenie. Współpraca z osobą spoza organizacji może przynieść także inne korzyści – istnieje duża szansa, że wynajęty specjalista spojrzy na projekt świeżym okiem i zaproponuje nowe, innowacyjne rozwiązania. Zazwyczaj Body Leasing pozwala na większą kontrolę nad przebiegiem procesu i wprowadzaniem zmian. Decydując się na tę formę współpracy, trzeba liczyć się z tym, że wynajęty pracownik nie zostanie w przedsiębiorstwie na dłużej.

Które rozwiązanie może przynieść więcej korzyści dla pracodawcy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb danej organizacji, branży, w której działa, liczebności czy struktury przedsiębiorstwa. Oba rozwiązania bazują na współpracy z firmą zewnętrzną, która przejmuje wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracowników. Tradycyjny Outsourcing IT to usługa długoterminowa skierowana do firm, które chcą systematycznie rozwijać swoją ofertę. Z kolei Body Leasing jest szczególnie opłacalny dla firm, którym zależy na pomocy specjalisty przy ograniczonym czasowo projekcie IT. To rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie dysponują dużym budżetem rekrutacyjnym i nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów IT na pełen etat.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://hrk.pl/pl/it-contracting