Dla korzystających z ulgi na start zwolnienie ze składki zdrowotnej
Okazuje się, iż nowy program zmian podatkowych pod nazwą Polski Ład sprawia, iż dla osób pracujących na etacie i prowadzących własną działalność gospodarczą objętej preferencją ulga na start, pojawiło się zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej.
Co jest istotne w kontekście zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej?
Generalnie ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2270, zwana dalej ustawą zdrowotną) przewiduje raptem tylko kilka zwolnień z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej. Z kolei program zmian podatkowych pod nazwą Polski Ład, czyli ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2469, zwana dalej Polski Ład) wprowadził kolejny wyjątek w tym zakresie.
I podobnie jak w przypadku istniejących już wyjątków, z nowego skorzystać może osoba mająca ulgę na start, jednak niewielu przedsiębiorców spełni warunki korzystania ze zwolnienia w opłacaniu składki zdrowotnej.
Zasady opłacania składki zdrowotnej określone zostały w art. 82, ust. 1 i 2 ustawy zdrowotnej. I tak, zgodnie z art. 1, jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (przykładowo etat, umowa, zlecenie, pozarolnicza działalność gospodarcza), składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie. W przypadku, gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, owa składka jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.
Zatem jak widać z powyższego, w przypadku składki zdrowotnej nie mają zastosowania przepisy o zbiegu tytułów ubezpieczeniowych określanych na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, pozwalające w pewnych przypadkach na nieopłacanie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, gdy z innych tytułów jest ona już opłacana do odpowiedniej wysokości.
Jakie więc wyjątki przewiduje w zakresie opłacania składek ustawa zdrowotna?
Generalnie ustawa zdrowotna przewiduje kilka wyjątków od opłacania składki zdrowotnej, jednakże są one na tyle ograniczone, iż niewiele osób z nich korzysta. I Polski Ład wprowadził w tym zakresie kolejny, również ograniczony zakresem działania, wyjątek.
Zgodnie z tym nowym wyjątkiem składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zatrudnioną na umowie o pracę, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tego tytułu nie jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w dniu 1 stycznia danego roku, która jednocześnie:
- prowadzi działalność pozarolniczą lub współpracuje z taką osobą
- prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z ulgi na start lub współpracuje z taką osobą
Taka osoba nie będzie w takiej sytuacji musiała opłacać składki zdrowotnej w tytułu prowadzonej działalności, jeżeli jednocześnie spełni kolejne dwie przesłanki, czyli:
- uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nie wyższej niż 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku, oraz
- opłaca od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Zatem jak widać kryteria są tak skonstruowane, i tak wąskie, że zwolnienie skierowane jest właściwie do drobnych przedsiębiorców, którzy zarówno uzyskują niewielkie przychody z działalności gospodarczej, jak i niewiele zarabiają na etacie.
Co jeszcze jest istotne w kontekście zwolnienia ze składki zdrowotnej?
Generalnie Polski Ład nie zmienił obowiązujących już wcześniej zasad zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. A zgodnie z obowiązującymi już wcześniej przepisami, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt. 1 lit. c (czyli prowadzenia pozarolniczej działalności i współpracy przy tej działalności) bądź art. 66 ust. 1 pkt.1a (prowadzenie działalności gospodarczej i korzystanie z ulgi na start lub współpraca przy takiej działalności).
Warunkiem uzyskanie owej ulgi jest, by osoba ta:
- uzyskiwała dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
- opłacała podatek dochodowy w formie karty podatkowej
Z kolei prowadzenie pozarolniczej działalności, współpraca przy niej, jak również prowadzenie działalności gospodarczej i korzystanie z ulgi na start oraz współpraca przy takiej działalności nie będą powodowały konieczności opłacania składki zdrowotnej, jeśli osoba ją prowadząca jest zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Warunkiem zwolnienia jednakże jest jeszcze, by osoba taka:
- uzyskiwała z tego tytułu przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
- opłacała podatek dochodowy w formie karty podatkowej
Poza tym dodatkowo art. 9a ustawy zdrowotnej przewiduje zwolnienie od opłacania składki zdrowotnej dla wspomnianych powyżej kategorii osób, jeżeli dodatkowo pobierają one zasiłek macierzyński, ale nie wyższy niż świadczenie rodzicielskie (czyli obecnie 100 zł).
Podsumowując, zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z ulgi na start oraz jednocześnie zarobkujących na umowie o pracę rzeczywiście jest, jednak aby się zmieścić w wyznaczonych przepisami ramach, należy zarabiać niewiele i dorabiać z tytułu działalności również niewiele. Zatem faktyczna liczba osób, które z takowej ulgi skorzystają, jest naprawdę bardzo niewielka.
Najnowsze komentarze