Jakie są częste powody odejścia z pracy?
Choć wiele osób z pokolenia dzisiejszych emerytów przez całe życie pracowało w jednym miejscu, młodzi ludzie podchodzą do zatrudnienia w inny sposób. Zmiana pracodawcy jest czymś naturalnym, gdy praca przestaje spełniać oczekiwania. Jakie są częste powody odejścia z pracy?
Młodzi ludzie nie są już tak przywiązani do jednego miejsca pracy, jak ich rodzice i dziadkowie. Jeśli warunki zatrudnienia im nie odpowiadają, zmieniają pracę na inną. Jest to duży problem dla właścicieli firm, ponieważ odejście pracownika generuje koszty. Trzeba zorganizować rekrutację, przeszkolić nowego pracownika, a następnie poczekać, aż całkowicie wdroży się on w obowiązki. Zatrzymanie pracownika jest więc bardziej opłacalne. Aby było możliwe, trzeba wiedzieć – dlaczego pracownicy odchodzą? Oto częste przyczyny odejścia z pracy.
Wysokość wynagrodzenia to jeden z najważniejszych powodów odejścia
Powody odejścia z pracy są różne, jednak niskie wynagrodzenie należy do najważniejszych. Obecnie bez problemu można zapoznać się z raportami płacowymi, dzięki czemu pracownicy wiedzą, jakie są widełki dla danego stanowiska i lokalizacji. Można więc porównać swoje zarobki do sytuacji na rynku pracy i podjąć decyzję, czy warto zostać w obecnym miejscu pracy, czy lepiej odejść. Wynagrodzenie jest bowiem jedną z najważniejszych kwestii podczas poszukiwania pracy i dużą motywacją. Pracodawcy powinni więc stale monitorować raporty płacowe, aby wiedzieć, co oferuje rynek i czego oczekują pracownicy.
Atmosfera w pracy powoduje, że ludzie odchodzą
Pieniądze to nie wszystko. Duże znaczenie ma również atmosfera w miejscu pracy. Pracownicy, którzy nie są zgrani i nie dogadują się ze sobą, często są zestresowani, przez co pracują nieefektywnie. Również brak zaufania do kadry zarządzającej i zbytnia kontrola ze strony przełożonych sprawiają, że pracownicy skupiają się na wykonywaniu poleceń, nie czują natomiast potrzeby angażowania się w zadania. Również nadmiar pracy i trudność jej pogodzenia z życiem prywatnym powodują, że zmiana środowiska pracy wydaje się najlepszym pomysłem.
Brak możliwości rozwoju i awansu to powody odejścia z pracy
Wykonywanie przez cały czas tych samych zadań nie wystarczy, aby odczuwać satysfakcję z pracy. W czasach, gdy tak dużą wagę przykłada się do samorozwoju, stanie w miejscu sprawia, że wielu pracowników poszukuje nowych wyzwań. Praca, w której się nie rozwijamy, przestaje być interesująca, a zaczyna być nudna i męcząca. Również brak szkoleń i możliwości awansu powoduje brak motywacji do pracy. Brak docenienia i informacji zwrotnej to kolejne elementy, na które powinni zwrócić uwagę pracodawcy, aby zatrzymać pracowników i uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnej rekrutacji.
Najnowsze komentarze