Na czym polega opieka w Niemczech nad seniorami?

Opieka w Niemczech nad seniorami to zajęcie, które rozważa wiele naszych rodaczek. Niewiele z nich jednak wie, z czym wiąże się taka praca i jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych. Z nim natomiast obowiązkowo należy się zapoznać przed podpisaniem kontraktu i wyjazdem za zachodnią granicę. Zobacz, jakie typowe czynności wykonuje się podczas pracy opiekunki. Poznaj też niestandardowe zadania, których może wymagać od Ciebie podopieczny.

Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych?

Jednego, uniwersalnego zakresu obowiązków opiekunki osób starszych nie ma. Każde ogłoszenie jest inne, każdy podopieczny wymaga nieco innego zakresu prac i podejścia. To, dlatego przed pojęciem współpracy warto dokładnie przeanalizować, czego będzie od nas wymagała praca. Przy tym musisz pamiętać, że im większa będzie twoja elastyczność, co do zakresu obowiązków, tym większe szanse na szybki wyjazd.

Jak wyglądają podstawowe obowiązki opiekunki seniora?

Najczęściej opieka nad seniorem polega na wykonywaniu czynności związanych z podopiecznym lub/i poprowadzeniem domu. Co kryją te pojęcia i na czym dokładnie polega opieka w Niemczech przekonasz się na https://opieka.felizajob.pl/, gdzie czekają na Ciebie konkretne oferty pracy. Zakres prac, który podają, zawsze uzależniony jest od stanu zdrowia podopiecznego i jego potrzeb. Może się więc zdarzyć, że opiekunka będzie jedynie towarzyszką dnia codziennego i pomagać w codziennych, prostych czynnościach np. przygotowywać leki, może być też tak, że zakres obowiązków będzie o wiele szerszy. W tym ostatnim przypadku najczęściej od opiekunki będzie się wymagać pomocy w pielęgnacji i utrzymaniu higieny seniora, czyli mycia ciała i włosów, czesania, pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmianie pieluchomajtek czy wkładek dla dorosłych.

Często też w ogłoszeniach można spotkać się z informacją, że w ramach opieki konieczna będzie pomoc w przemieszczaniu się. W praktyce oznacza to asekurowanie podczas codziennych czynności, pomoc w wstawianiu, siadaniu, prowadzenie wózka inwalidzkiego.

Punktem, który równie często pojawia się w zakresie obowiązków opiekunki do osób starszych w Niemczech, jest aktywizacja podopiecznego. Co ona oznacza? Rozumie się przez nią rozmowy, wychodzenie na spacery, zajęcia plastyczne lub gry logiczne, które będą pozytywnie wpływać na stan podopiecznego. Tego typu zadania zazwyczaj pojawiają się, jeśli opieka w Niemczech obejmuje seniora chorego na Alzheimera lub inną chorobę otępieńczą.

Na koniec można spotkać się z obowiązkami związanymi z prowadzeniem domu np. przygotowywaniem i podawaniem posiłków, robieniem zakupów, praniem, prasowaniem, sprzątaniem, dbaniem o ogród lub koordynowaniem prac innych osób, które będą to wykonywać. Do domowych obowiązków opiekunki zalicza się też kupowanie leków lub płatności za rachunki i zapisywanie wszystkich wydatków.