Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy to możliwe?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to bardzo wymagające, ale dobrze płatne zajęcie. Dlatego też wiele osób poważnie rozważa jej podjęcie, a część z nich zastanawia się, czy można zacząć bez znajomości języka niemieckiego. Z tego tekstu dowiesz się, czy praca opiekunki seniorów w Niemczech bez języka jest możliwa oraz czy jest to dobry pomysł.

Czy opiekunka musi znać niemiecki?

Naturalną rzeczą jest, że wyjeżdżając do pracy za granicę, wypadałoby w przynajmniej podstawowym stopniu opanować znajomość obowiązującego w danym kraju języka. Wymagania co do poziomu umiejętności najczęściej określane są przez pracodawcę i podobnie jest w przypadku opiekunek osób starszych. Seniorzy, którzy wymagają opieki, a także ich najbliższa rodzina ustalają, w jakim stopniu opiekunka powinna porozumiewać się językiem niemieckim.

Język jest zwykle wymagany

Zdecydowana większość ofert wymaga jednak od kandydatek znajomości niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym, a często w stopniu bardzo dobrym. Jest to zrozumiałe i naturalne, bowiem opiekunka musi być w nieustannym kontakcie ze swoim podopiecznym, pytać go o jego potrzeby i samopoczucie, a wreszcie dotrzymywać towarzystwa. Do obowiązków opiekunki należą też zakupy czy realizowanie recept w aptekach, a w razie konieczności wezwanie pogotowia lub innej pomocy.

Kursy językowe dla opiekunek

W ofertach wielu agencji, które zatrudniają opiekunki do opieki nad osobami starszymi w Niemczech, znajduje się przyspieszona i intensywna nauka niemieckiego dla opiekunek. Podczas tych kursów kandydatki na opiekunki lub zastępczynie opiekunek mogą poznać niemiecki w stopniu, który jest niezbędny do podjęcia pracy, lub podszlifować swoją podstawową znajomość języka. Warto podkreślić, że kursy te bardzo często są darmowe.

Czy w Niemczech można dostać pracę, nie znając języka?

Praca w Niemczech bez języka jako opiekunka seniorów jest jednak możliwa. Niektórzy seniorzy nie wymagają bardzo zaawansowanej opieki lub ze względu na swój charakter i usposobienie nie oczekują dotrzymywania im towarzystwa. Brak wymagania znajomości języka jest wówczas jasno określony w ofercie. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętności posługiwania się niemieckim w choćby podstawowym stopniu znacznie ułatwiłaby pracę i życie za naszą zachodnią granicą.

Jeśli nie znasz języka niemieckiego, a chcesz zdobyć doświadczenie jako opiekunka osoby starszej, zwracaj uwagę na wymagania dotyczące umiejętności porozumiewania się po niemiecku. Rodziny niemieckich seniorów zwykle weryfikują, w jakim stopniu opiekunka posługuje się ich ojczystą mową. Jeśli zatem Twoja znajomość niemieckiego jest niższa niż w wymaga tego oferta pracy, lepiej poszukać innych ofert.