Trudności przy przenoszeniu pracownika w ramach holdingu

Okazuje się, iż kodeks pracy nie ułatwia pracodawcom przenoszenia pracowników z jednej spółki do drugiej w ramach jednego holdingu. Dodatkowo, wątpliwości budzą też w tym zakresie przepisy o PPK.

Przenoszenie pracowników wewnątrz holdinguGdzie jest istota problemu?

We współczesnej przestrzeni gospodarczej przedsiębiorstwa coraz częściej funkcjonują w ramach rozbudowanej struktury właścicielskiej. W skład jednego holdingu wchodzi wiele spółek powiązanych ze sobą, które są jednak odrębnymi pracodawcami w myśl kodeksu pracy. Takie rozwiązanie przynosi pracodawcom wiele korzyści biznesowych, jednakże wywołuje też problemy ze stosowaniem prawa pracy. Szczególnie widoczne jest to w sytuacji, gdy ma dojść do przeniesienia danego pracownika z jednej spółki do drugiej w ramach jednego holdingu.

Wynika to głównie z tego, iż pracownik nie chce tracić nabytych u pierwotnego pracodawcy uprawnień w związku ze stażem pracy. Mowa tu chociażby o uprawnieniach urlopowych, jak i obowiązkowym okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Jakiego rodzaju uprawnienia pracownicze zależą od stażu pracy?

Uprawnień tych jest sporo, tym niemniej do najistotniejszych należą:

  1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas określony lub nieokreślony.
Okres pracy w danym przedsiębiorstwie Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Krócej niż 6 miesięcy 2 tygodnie
Od 6 miesięcy do 3 lat 1 miesiąc
Co najmniej 3 lata 3 miesiące
  • Wysokość odprawy w razie śmierci pracownika (wypłacanej osobom bliskim).
Okres pracy w danym przedsiębiorstwie Wysokość odprawy
Krócej niż 10 lat 1-miesięczne wynagrodzenie
Od 10 lat do 15 lat 3-miesięczne wynagrodzenie
Co najmniej 15 lat 6-miesięczne wynagrodzenie
  • Wysokość odprawy w związku z rozwiązaniem umowy w ramach grupowego zwolnienia (lub indywidualnego, ale z przyczyn nie leżących po stronie pracownika).
Okres pracy w danym przedsiębiorstwie Wysokość odprawy
Krócej niż 2 lat 1-miesięczne wynagrodzenie
Od 2 lat do 8 lat 2-miesięczne wynagrodzenie
Co najmniej 8 lat 3-miesięczne wynagrodzenie

Jak zatem radzą sobie pracodawcy, by zachować uprawnienia pracownicze w przypadku przenoszenia pracownika w ramach jednego holdingu?

Otóż w umowie takiej osoby często wprowadzana jest klauzula, zgodnie z którą do stażu pracy w nowej spółce wliczany jest też ten nabyty w poprzedniej. Jednak wywołuje to wątpliwości odnośnie przejścia zakładu pracy i urlopów wypoczynkowych w kontekście przestrzegania norm kodeksu pracy.

Dodatkowo, sytuację tę skomplikowały w tym roku przepisy o PPK, a szczególnie te dotyczące terminu zawarcia umowy na prowadzenie PPK.

Sprawdź także czym są Emerytury Stażowe.