Wyższe zasiłki chorobowe dla walczących z epidemią
Okazuje się, iż osoby zaangażowane w walkę z epidemią otrzymają wyższe zasiłki chorobowe. I dotyczy to nie tylko pracowników ochrony zdrowia, lecz nawet chociażby strażaków-ochotników. Niektórzy otrzymają wyższe wynagrodzenie za czas choroby lub kwarantanny, a inni tylko zasiłki.
Co zmieniło się w przepisach ubezpieczeniowych dla osób walczących z epidemią?
Druga fala epidemii przyniosła zmiany w wielu dziedzinach życia gospodarczego, w tym i w przepisach ubezpieczeniowych. Na początku października weszła w życie kolejna odsłona tarczy antykryzysowej, zwana tarczą turystyczną, obejmując swą pomocą głównie przedsiębiorców z tej branży. Natomiast 28 października w kolejnej nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, zajdą zmiany (ustawa nie jest jeszcze ogłoszona w Dzienniku Ustaw) dotyczące:
- podwyższenia świadczeń chorobowych dla osób szczególnie narażonych na zachorowanie oraz służb mundurowych
- zasiłku chorobowego podczas przebywania w izolacji
W ramach nowych przepisów niektóre grupy uzyskały podwyższone świadczenia tylko z powodu wystąpienia COVID-19, a inne na wypadek różnych chorób zakaźnych.
Co zmieni się w zakresie zasiłku chorobowego na czas izolacji?
Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. I zgodnie z nimi na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jakie zmiany dotkną pracowników opieki społecznej?
Otóż po zmianach podwyższone wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy będą należne również osobom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usług całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.
Takiej osobie, w okresie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego przysługuje w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, jak i niezdolności do pracy z powodu COVID-19 powstałej w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w ww. placówkach prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
A jakie zmiany dotyczą pracowników ochrony zdrowia?
Nowe przepisy gwarantują zatrudnionemu w podmiocie leczniczym w okresie ogłoszenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku podczas:
- podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym
- niezdolności do pracy z powodu COVID-19, powstałej w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym
Z powyższego wynika, iż pracownikom ochrony zdrowia nie przysługuje jedynie wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%, natomiast sam przepis przyznający podwyższony zasiłek chorobowy będzie miał moc wsteczną, obowiązującą od 5 września 2020 roku. Samo przeliczenie otrzymanej już kwoty zasiłku w okresie po tym terminie następuje na wniosek ubezpieczonego.
Co zmieni się w sytuacji strażników gminnych?
Otóż w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim w razie stwierdzenia zakażenia lub zachorowania na chorobę, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przy czym stwierdzone zakażenie lub zachorowanie powstało w związku z wykonywaniem zadań służbowych w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby, strażnik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
To prawo do 100% wynagrodzenia przysługuje również wtedy, gdy strażnik został zwolniony od wykonywania zadań służbowych wskutek podlegania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jeżeli podleganie tej kwarantannie lub izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań służbowych w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby.
Jak w nowych przepisach potraktowano służby mundurowe?
Generalnie służby mundurowe nie otrzymują za czas zwolnienia lekarskiego wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego, gdyż nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, a otrzymują 80% uposażenia.
Po zmianach otrzymają oni 100% uposażenia w razie stwierdzenia zakażenia lub zachorowania na chorobę, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przy czym stwierdzone zakażenie lub zachorowanie powstało w związku z wykonywaniem zadań służbowych w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby. To samo dotyczy obowiązkowej kwarantanny, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Pod pojęciem służb mundurowych w powyższym kontekście rozumie się żołnierzy zawodowych, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.
Co zmieniło się w odniesieniu do straży pożarnej?
Nowelizacja ustawy przewiduje specjalne zasady wypłacania zasiłku chorobowego dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Otóż osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, u której stwierdzono zakażenie lub zachorowanie na chorobę, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przy czym stwierdzone zakażenie lub zachorowanie powstało w związku z wykonywaniem zadań członka Ochotniczej Straży Pożarnej w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby, przysługuje zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Zgodnie z nowelizacją, taki sam zasiłek będzie przysługiwał członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej, który w związku z wykonywaniem swoich zadań w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego kub stanu epidemii z powodu tej choroby podlega obowiązkowi kwarantanny, kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Jak zatem widać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymają jedynie podwyższony zasiłek, finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast jeśli mają prawo do wynagrodzenia chorobowego u swojego pracodawcy, wówczas otrzymają je w normalnej wysokości, czyli 80%.
Czy zmienia się coś w sprawie zasiłków dla osób będących na pracy zdalnej?
Generalnie wykonywanie pracy zdalnej w trakcie trwania kwarantanny wywoływało rozbieżności. Niektórzy bowiem dopuszczali wykonywanie takiej pracy jedynie na wniosek pracownika, a inni twierdzili, iż jest to niedopuszczalne.
Na podstawie ustawy zasiłkowej na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w tych samych przepisach. Po zmianach, które wprowadza w zakresie ubezpieczeń najnowsza nowelizacja, do tego katalogu dopisany będzie obowiązek izolacji w warunkach domowych albo izolacji jako takiej.
Pojawiające się wątpliwości odnośnie wykonywania pracy zdalnej zostały rozstrzygnięte przez ustawodawcę w ten sposób, iż w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Stąd też w takim przypadku pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.
Podsumowując, najnowsza, aczkolwiek nieopublikowana jeszcze, nowelizacja związana z łagodzeniem skutków epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 wprowadza generalnie wielu grupom zawodowym wyższe świadczenia chorobowe. Przy czym niektórzy otrzymają wyższe wynagrodzenie za czas choroby, a inni tylko wyższe zasiłki chorobowe. Nowelizacja ta też jednoznacznie precyzuje, iż pracownik wykonujący pracę zdalną, przebywając na kwarantannie, ma prawo nadal ją świadczyć, tym samym zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.
Najnowsze komentarze